6 Adımda Bebeklerde Gaz Sancısı Giderme (Resimli)

6 Adımda Bebeklerde Gaz Sancısı Giderme (Resimli)
23 Kasım 2014 tarihinde Trendkız ekledi.


Bebekler doğdukları andan itibaren hassas bir bünyeye sahip olarak sürekli gelişmeye başladıkları bir dizi döneme girerler. Doğdukları andan itibaren anne sütü ile beslenmeye başlayan bebeklerin sindirim sisteminin tam olgunlaşma gösterememiş olması, annenin gergin ve ya sıkıntılı olması gibi fizyolojik ve ya psikolojik nedenlere bağlı olarak gaz sancısı çektikleri görülür. Bebeklerde gaz sancısı ilk 2-3 haftalık dönemde başlayarak 4-6. haftalarda en zirve dönemini yaşar. Bebeklerde gaz sancısı anne sütünden sonra mama tüketmeye başlayan çocuklarda daha sık görülmektedir. Çünkü hazır mamanın içerisinde bulunan enzimler ve proteinler çoğu zaman bebeğin sindirim sisteminde takılı kalmaktadır.

Bebeklerde gaz sorunu şu şekillerde kendini gösterir:

  • Acıkan bebek meme emmek ister ancak gaz sorunu olduğu için daha emmeden ağlamaya başlar. Bebeğin vermiş olduğu bu psikolojik tepkinin gaz sancısından olabilme ihtimali yüksektir.
  • Bebeklerde gaz sorunu ilk olarak karnın şişmesi ile kendini gösterir. Karnı normalden daha sert ve şişkin olan çocuklarda gaz sorunu var demektir.
  • Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin sütünden gelen ve bebeğin hassas olduğu gıdalardan dolayı bebek sütten gelen tadı aldığı anda süt içmeyi kesebilir.
  • Çok sıcak ortamlarda bulunduğunda karın ağrısı yaşadığı için bebekler ağlayabilirler.

Bebeklerde oluşan bu durumu önlemek için gaz sorununun giderilmesi gerekmektedir. Bebeklerde gaz çıkarma durumu görüldüğünde bir rahatlama olacağı için bebeğin gazının çıkarılmasına yönelik olarak şunlar yapılmalıdır:

Bebeklerde Gaz Sancısı Giderme (Video)

1-) Bebeğin göbeğini hafifçe ovmak. Bebeğinizin gazından kurtulmak için: ellerinizin yanlarını kullanarak kaburga bölgesinden aşağıya doğru hafifçe süpürür gibi yapın.

 

2-) Futbol topu gibi tutup gezdirmek. Bu tutuş için, kolunuzun iki tarafına bir bebeğin bir bacağı gelecek şekilde yatırın. Baş, boyun ve vücudun üst kısmını sabit tutmak için diğer elinizi kullanın.
6 Adımda Bebeklerde Gaz Sancısı Giderme Adım 1
 
3-) Kucağınıza bebeği yüz üstü yatırın. Bu duruş bebeğin karnına hafif bir baskı oluşturacaktır. Daha sonra bebeğin sırtını ovun ya da dizlerinizi nazikçe aşağı yukarı doğru titreştirin.

6 Adımda Bebeklerde Gaz Sancısı Giderme Adım 3

 

4-) Bebeğin bacaklarını pompalayın. Bebeğinizi rahat bir zemine yatırın. Bebeğin ayaklarından veya ayak bileklerinden tutarak, sanki bisiklet sürüyormuş gibi bacaklarını göğsüne doğru bükerek yavaşça itin. Bu hareketi birkaç kez tekrarlamak hem bebeğin sindirim sistemini çalıştırır hemde gaz çıkarmasına yardımcı olur.
6 Adımda Bebeklerde Gaz Sancısı Giderme Adım 4
 
 
5-) Tıptan yardım alın. İlaca başvurmak çoğu zaman bebeğin gazını yatıştırabilir. İlaç kullanmak istemiyor olabilirsiniz ama tüm seçenekleri tükettikten sonra birkaç damla gaz giderme ilacı çözüm olabilir.
6 Adımda Bebeklerde Gaz Sancısı Giderme Adım 5
 
6-) Bebeğinizde gazı önlemek için önlemler alın.
- Beslenme sırasında ve sonrasında bebeğin geğirmesi midede sıkışan gazı azaltmaya yardımcı olur. Fakat bu da beslenme sırasında bebeğin sindirim sistemine giren tüm gazdan kurtarmaz. Ayrıca gaz sütün sindirimi sırasında da üretilir.
- Bebeğin sevmediği gıdalara dikkat edin. Eğer emziriyorsanız, bazı gıdaların gaz oluşturduğunu göreceksiniz. Gaz oluşumunu önlemek için bu gıdaları not edin ve kullanıp kullanmamak hakkında doktorunuza danışın.
- Doğru biberon boyutu seçin. Biberon ile beslemede yanlış biberon boyutu gaz oluşmasına neden olabilir. Biberonun ucu çok küçükse bebek nefes almakta zorlanacaktır. Eğer biberonun ucu çok büyük olursa, hava girişi çok olacağından bebek hızlıca biberonu bitirecektir.

6 Adımda Bebeklerde Gaz Sancısı Giderme Adım 6

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git