A Vitamini Eksikliği

A Vitamini Eksikliği
22 Ocak 2015 tarihinde Buse ekledi.


Vitamin eksikliği çok da üzerine düşülen bir konu olmasa da, zaman içinde vücutta ciddi sorunlara yol açabilir. Birçok sebze ve meyvede de bulunan A vitaminin eksikliği, özellikle tip 2 şeker hastalığını tetiklemesi ile oldukça riskli olabilir. Son yapılan çalışmalar ile şeker hastalığı ile ilişkilendirilen A vitamini eksikliği ile karşılaşmamak için beslenmenizde A vitamini içeren sebze ve meyvelere yer vermeniz gerekiyor. Peki, A vitamini içeren besinler nelerdir?

Havucun gözlere iyi geldiğini hemen hepimiz biliyoruz. Bunun sebebi, içerdiği A vitamininin körlüğe ve göz bozukluklarını engelliyor olmasıdır. Ayrıca marul, kavun, patates, kuşkonmaz, bezelye, bal kabağı, karalahana, ıspanak, nane, brokoli, pırasa, greyfurt, domates, dolmalık biber, taze fasulye, şalgam yeşillikleri, maydanoz, brüksel lahanası ve kayısı gibi sebze ve meyveler de A vitamini yönünden zengin olan besinlerdir.

Sebze ve meyvelerin yanı sıra; tavuk ve sığır eti, inek sütü, keçi sütü, ton balığı, ciğer, hindi eti, koyun eti, yumurta ve karides gibi hayvansal gıdalar da A vitamini içeren gıdalar arasında yer alıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git