Bebeklerde İshal Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde İshal Belirtileri Nelerdir?
22 Kasım 2014 tarihinde Trendkız ekledi.


İshal bebeklerde dışkılama durumunun artması, dışkının yumuşayarak gittikçe sıvılaşması olarak görülen bir durumdur. Bebeklerde ishal en çok 0-5 yaş aralığında görülür. İshalin görülmesinde etkili olan faktörlerin başında anne sütü ile beslenme gelir. Annenin tükettiği gıdalar süte karışarak buradan da bebeğe geçer. Doğal olarak annenin yediği farklı gıdalar ve ya beslenme şekline bağlı olarak bebeklerde ishale rastlanır. Bebekler gün içerisinde 2-10 civarında çok yumuşak ve ya sıvı olmayacak şekilde dışkılama yapıyorlarsa bu durum normaldir. Ancak bu ortalamanın üstüne çıkan ve yumuşak dışkılama görülen bebeklerde ishal başlamış demektir.

Bebeklerde ishal belirtileri günlük normalin üzerinde ve yumuşak dışkılamanın yanında kusma olarak da kendini gösterebilir. Bebeklerde ishal belirtileri genellikle yaz aylarında sıvı tüketiminin artması ile birlikte daha sık görülmeye başlar.

Bebeklerde ishal şu sebeplere bağlı olarak görülebilmektedir:

  • Anneden gelen süttün içerinde bebeğin hassasiyetine uygun olmayan gıda bileşenlerinin bulunması,
  • Aşırı oranda meyve, meyve suyu ve ya su tüketimi,
  • Çevresel etkenlere bağlı olarak bağırsakların enfeksiyon kapmış olması,
  • Soğuk algınlığı gibi hastalık durumları ile birlikte,
  • Diş çıkarma süresi içerinde,
  • Çeşitli hastalıklara bağlı olarak kullanılan antibiyotiklere bağlı yan etkilerde ishal durumu yaşanabilir.

İshal olan bebeklerin bakımına dikkat edilmesi, sık sık altlarının değiştirilmesi gerekir. Ayrıca bebeklerde ishale bağlı olarak aşırı su kaybını önlemek için bol bol sıvı verilmelidir. Bebekte kusma durumu görülmüyorsa muz püresi, patates, pirinç lapası gibi gıdalar yedirilmelidir.

Dışkılamasında sorun olan çocukların kısa zamanda doktora götürülmesi gerekir. Bebeklerde ishal ve ateş durumu önemsenmediğinde çok ileri boyutlara gidebilecek bir hastalık halini alabilir. Bebeklerde ishal ve ateşin aynı anda görülmesi durumunda bebek havale geçirebilir ve ya çok güçsüz düşerek hastalığın ilerlemesinde vücudu kendini koruyamayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git