Bebeklerde İsilik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İsilik Belirtileri ve Tedavisi
20 Kasım 2014 tarihinde Trendkız ekledi.


Bebeklerde isilik genellikle sıkı ve sıcak tutacak kıyafetlerin giydirilmesi ve ya sıcak havanın etkisiyle hava alamayan deride oluşan küçük kırmızı kabarcıklara denilmektedir. Bebek cildi yetişkin cildinden daha hassas bir yapıya sahip olduğu için isilik bebeklerde daha sık görülmektedir. Özellikle yaz aylarında daha sık görülen isilik kış aylarında da kalitesiz ve aşırı sıkan kıyafetler giydirildiğinde görülebilmektedir. Bebeklerin derilerinde bulunan gözenekler çok küçük olduğu için herhangi bir sebebe bağlı olarak terleme görüldüğünde, ter damlacıkları gözeneklerde birikir. Bebeğin bu damlacıkları atamaması sonucu isilik görülür. Bebeklerde isilik daha çok kola ve bacakların büküldüğü yerlerde, karın bölgesinde ve göğüste görülür.

Bebeklerde isilik belirtileri olarak şunlar görülür:

  • İsiliğin görülebileceği bölgelerde minik kızarıklıklar meydana gelmeye başlar. Bu kızarıklıkların pişikten farkı gözenek noktalarında meydana gelmesindendir. Gözenek noktalarında ufak şişlikler görülür.
  • İçi su dolu minik kabarcıklar meydana gelebilir.
  • Bebekte bu bölgelerin vermiş olduğu bir huzursuzluktan dolayı isilikli bölgelerin açıkta kalması için kıyafetleri iteleme vardır.
  • Bebeklerde isilik belirtileri çok farklı olarak görülebilir. Kimi bebeklerde küçük kızarıklar halinde iken kimi bebeklerde ise deriyle aynı renk şişlikler şeklinde de kendini gösterebilir.

Bebeklerde isilik tedavisi için çok farklı yöntemler kullanılabilmektedir. İsilik olan bölgenin rahatlaması için bebeğin kıyafetleri çıkarılmalıdır. Özellikle yaz aylarında ılık suyla düzenli olarak banyo yaptırılmalıdır. Bebeklerde isilik tedavisi için eczanelerden bebek cildine uygun olarak üretilen isilik kremlerinden alınmalıdır. Yaz aylarında bebeğin terlemesini önlemek için uzun süre güneşte tutulmaması gerekir. Bebeğin cildinin sürekli olarak temizlenmesi ve bebek kıyafetlerinin rahat ve hava alabilen yapıda olanlarından seçilmesi isiliği önleyecektir. Bebeklerde isilik tedavisi için uzman doktor tedavisine gerek yoktur. İsilik oluşumuna olanak sağlayacak durumlara dikkat edildiğinde kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git