Bebeklerde Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik Belirtileri ve Tedavisi
7 Aralık 2014 tarihinde Trendkız ekledi.


Bebeklerde pişik durumu amonyağın neden olduğu bir rahatsızlıktır. Amonyağın deriyi tahriş etme özelliği çok fazladır. Bebeklerin özellikle poposunda, dış genital bölgesinde ve kasıklarda kabarık kızarıklıklar şeklinde kendini gösterir. Pişiğin oluşma nedeni olan amonyak ise bebeğin dışkısının uzun süre beklemesi sonucu dışkı ve ya idrarda bulunan ürenin amonyağa dönüşmesi ile oluşmaktadır. İdrarın uzun süre beklemesinden dolayı oluşan pişik, bebeklerin poposunda oluşan yaraların acımasına neden olacağı için bebek için çok rahatsız edici bir durumdur. Bebeklerde pişiğin tedavisinde kullanılan en büyük koruyucu, idrarı iyice emerek bebeğin poposunun kuru kalmasını sağlayan bezler olmuştur.

Bebeklerde pişik belirtileri şunlardır:

  • Bebeğin poposunun temizliğinde kullanılan deterjanlar ve bebeğin cildine uygun olmayan ıslak mendillerden dolayı görülen kabartılı kızarıklıklar,
  • Çok ileri seviyelerde oluşan kızarıklıkların içlerinde oluşan su birikintileri,
  • Bebeğin altını bağlatmak istememesi,
  • Kızarıklık olan bölgelerde batma, yanma gibi durumlardan dolayı bebeklerde görülen rahatsızlık hali.

Bebeklerde pişik belirtileri görüldüğünde yapılması gerekenler şunlardır:

  • Eczanelerden temin edilebilecek pişik kremleri temin edilerek bebeğin pişikli bölgesine sürülmelidir.
  • İdrar acısını almak için sık sık altı değiştirilmelidir.
  • Bebeklerde pişik tedavileri amacıyla uygulanan saf zeytinyağı bebeğin pişikli bölgesine sürülmelidir.
  • Pişikli bölgenin temizlenmesinde ıslak mendiller yerine ılık suyla yıkanmalıdır.
  • Bebeklerde pişik tedavileri işe yaramıyor ve pişik vücudun çeşitli bölgelerine ilerliyorsa bir doktora başvurulması gerekir.

Bebeklerde pişik türleri çok farklı olarak görülebilmektedir. Kimi bebeklerdeki pişikler sadece kızarıklıktan ibaretken kimi bebeklerde sulu kabarcıklar görülebilmektedir. Pişik türleri farklı farklı olmasından ve ileri boyutlara gitmesinden dolayı ebeveynlerin, bebekleri için seçtikleri ürünlere, idrarlı bez bekletmemeye ve böyle bir durumda yanlış ürünler kullanmamaya dikkat etmesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git