Bebeklerde Sarılık ve Tedavisi

Bebeklerde Sarılık ve Tedavisi
11 Ocak 2015 tarihinde Trendkız ekledi.


Bebeklik döneminde en çok görülen durum olan sarılık yeni doğan bebeklerde ilk 28 günlük süre içerisinde kendini gösterir. Sarılık kendisini ilk olarak bebeğin renginde oluşan değişimle gösterir. Bebeklerin vücudunda bulunan bilirubin maddesinin artması sonucu sarılık hastalığı görülür. Vücutta artan bilirubin deri altında birikmeler yaparak bebeğin cilt tonunu sarıya doğru değiştirir. Bilirubin maddesi her yeni doğanda belirli bir süre artar. Bunun nedeni ise yeni doğan bebeklerde alyuvar sayısı oldukça fazladır. Fazla olan alyuvarların parçalanması gerekir ve parçalanma esnasında da bilirubin maddesi açığa çıkar. Bilirubin maddesini temizleme görevi karaciğere verilmiş bir görevdir. Ancak karaciğer tam olgunlaşmadığı için sarılığın oluşmasına neden olur.

Bebeklerde sarılık dereceleri farklı farklıdır. Her yeni doğanda görülme ihtimali oldukça yüksek olsa da dereceleri farklı olarak nüksetmektedir. Bebeklerde sarılık dereceleri farklı tedavi yollarını da gerektirmektedir.

sarılık2-min

Bebeklerde sarılık ve tedavisi için öncelikle sarılığa dair belirtilerin görülmesi gerekir. Sarılık olan bebeğin teni sarı rengi alarak koyulaşır. Sarılık olan bebekte uyku artar ve annesini emmesi azalır. Sarılık ilerledikçe bebeğin ağlama sesi tizleşir. Bebeklerde sarılık ve tedavisi oldukça kolay olabilmektedir. Ancak tedavi edilmeyen sarılık havaleye dönüşebilir. İşitme ve görmede sorunlar meydana gelebilir.

Bebeklerde görülen sarılığın tedavi edilmesi çok önemlidir. Tedavi edilmeyen sarılık hastalığı bebeğe çeşitli zararlar verebildiği gibi, tedavi edilen sarılık durumlarında dahi bilirubin yüksekliğini koruyabilir. Bilirubin yüksekliği beyinde hasar oluşturmaya kadar pek çok zarara neden olabilen bir maddedir.

Bebeklerde sarılığa rastlandığında derhal doktora başvurulması gerekir. Savunmasız olarak dünyaya gelen bebeğin bilirubin artışına karşı kendini koruması güç olduğu için doktorun uygulayacağı tedavi çok önemlidir. Bebeklerdeki sarılığı önlemek adına bebeğin sık sık ve düzenli olarak beslenmesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git