Doğum Kontrol Hapı Kanser Riski

Doğum Kontrol Hapı Kanser Riski
23 Ocak 2015 tarihinde Buse ekledi.


Tüm dünya üzerinde doğum kontrol yöntemleri arasında belki de en çok tercih edilen yöntem doğum kontrol hapları oluyor. Hem kullanımı pratik olması hem de yüksek oranda koruma sağlıyor olması sebebi ile prezervatife iyi bir seçenek oluşturan bu haplar, kadınlar tarafından bazen uzun yıllar kullanılabiliyor.

Ancak zaman zaman aklımıza doğum kontrol hapları kanser riski taşıyor mu? sorusu geliyor. Yapılan bir araştırmaya göre, en az 5 yıl süre ile düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanmak beyin kanseri riskini arttırıyor. Danimarkalı bilim adamları tarafından yapılan bu araştırmanın kesinliği için başka araştırmalarla da desteklenmesi gerekiyor. Yapılan bir çok çalışmada bu hapların beyindeki kanser hücreleri oluşum riskini ortalama 2.5 oranında arttırdığı gözlendi.

Ancak yine de, doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanmak en doğru seçeneklerden biri. Faydaları zararlarından daha fazla olan doğum kontrol hapını mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü doğum kontrol hapını kullanmaktan vazgeçtiğinizde, kürtaj sırasında yaşayacağınız sorunların sayısı daha fazla olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git