Hamilelik Öncesi Hazırlıklar

Hamilelik Öncesi Hazırlıklar
17 Ekim 2014 tarihinde Trendkız ekledi.


HAMİLE KALMAYI DÜŞÜNÜYORSANIZ MUTLAKA OKUYUN

 

Günümüz koşullarında herşeyi planladığımız gibi hamile kalacağımız zamanı da planlıyoruz. Özellikle kariyerlerini sekteye uğratmak istemeyen kadınlar hamile kalmayı iş yaşantılarındaki yoğunluğa göre planlıyor. Fakat hamile kalma süreci o kadar kolay bir süreç değil, istediğinizde hemen hamile kalamıyorsunuz.

Diyelim ki evliliğinizde ve iş yaşantınızda herşey düzgün gidiyor ve çocuk yapma zamanınızın geldiğini düşünüyorsunuz. Öncelikle yapmanız gereken Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına başvurarak muayene olmaktır. Doktora hamile kaldıktan sonra değil, hamile kalmaya karar verdiğinizde başvurulmalısınız.

Hamilelik öncesinde doktorunuz size bazı tahliller yapacak ve bu tahliller neticesinde de hamilelikte, doğum sırasında ve sonrasında oluşabilecek riskleri belirleyerek gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır. Devamlı olarak kullanmak zorunda olduğunuz ilaçların gebeliğe etkilerinin değerlendirilmesi de yine bu muayenede ele alınacaktır. Anne adayına, smear, anemi, hepatit B,C, HIV ve kızamıkçık testlerinin yapılması zorunludur.

Hamilelik öncesinde anne adayı folik asit kullanımına başlamalıdır. Anne adayı sigara kullanıyor ise hamile kalmadan önce mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Alkol ve gebeliğe zarar verici ilaçlardan da uzak durulmalıdır. Hamilelik öncesindeki yeme alışkanlıkları gebeliğe uygun değil ise derhal dengeli beslenme düzenine geçmelidir.

Yağlı, şekerli, asitli ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalı, meyve ve sebze tüketimine ağırlık vermelidir. Radyasyon olan mekânlarda bulunmamaya gayret göstermelidir. Stresli yaşam tarzı terk edilmelidir. Bu süreçte hafif egzersizler yapılmalı ve uyku düzeni oluşturulmalıdır. Çitler cinsel hayatlarını düzene sokmalı ve cinsel ilişkiye beş günden fazla ara vermemelidir.

Anne adayı yumurtlama dönemini takip etmeli ve yumurtlamanın gerçekleştiği dönemlerde mutlaka cinsel ilişkide bulunmalıdır. Her hangi bir aksilik yaşanmadığı takdirde adet dönemi geçtiğinde kan testi yaptırarak sonucu en sağlıklı şekilde öğrenmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git