İğne Oyası Havlu Kenarı Çeşitleri

İğne Oyası Havlu Kenarı Çeşitleri
16 Mayıs 2015 tarihinde Trendkız ekledi.


Türk kültürümüzde çok önemli bir yere sahip oya, aynı zamanda el sanatında da çok önemli bir yere sahiptir. Çiçek ve örgü sanatı birleşerek oya oluşmuştur.

İğne oyası daha çok süsleme amacıyla tercih edilen dantel türünde bir örgüdür. İğne oyası yapmak için uygun bir iplik gerekir. Renklerin özenle seçilmesi kadar büyük bir titizlikle işlenmesi de önemlidir. Genellikle oya yapımında tercih edilen motifler çiçek ve yaprak olarak bilinir. Türklerin yapmış oldukları  iğne oyalarında, iğnenin üzerinden iki defa iplik dolanır. İpliğin iğne üzerinden bir defa dolandığı oyalar da Arap oyalarıdır. İğne oyaları bayanlar için adeta bir hobi haline gelmiştir. Yaptıkları iğne oyası havlu kenarı örneklerini isterlerse kullanmayıp, çeyizlerine koyabilirler. Bayanlar iğne oyası modellerini havlu kenarlarında da kullanırlar. En sade havluları bile iğne oyası modelleriyle süsleyebilir ve bu şekilde kullanabilirler. Yapımları biraz uğraştırsa da, bittiğinde buna değeceğini göreceksiniz.

Yaptığınız motiflerin harika görüntüsü sayesinde memnun olup, daha farklı örnekler görmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle sizler için hazırlamış olduğumuz iğne oyası havlu modellerimizi incelemenizi ve değişik motiflerde hazırlanmış iğne oyası havlu kenarı örneklerimizi görmenizi tavsiye ederiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git