Kahvenin Şaşırtıcı 18 Sağlıklı Faydası

Kahvenin Şaşırtıcı 18 Sağlıklı Faydası
5 Şubat 2015 tarihinde Trendkız ekledi.


Kahve içme kültürü ülkemizde çay kadar popüler olmasa bile bazı kesimlerde oldukça sık olarak tüketiliyor. Kahvenin dişleri sararttığı gerçeği ise çoğu kesim tarafından biliniyor ve kahveden uzak durulmasına sebep oluyor ancak kahve hakkında billinmeyen birçok yararlı bilgi bulunuyor. Bu yararlı bilgilere listeler halinde bakıyoruz.

 1. Kahve içmek kalori yakmamıza kolaylık sağlar

Sporcular üzerinde yapılan bir araştırmaya göre spora başlamadan içilen bir bardak kahve %15 daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor. Yine spor yapılmasa bile %20 oranında metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlıyor ve doğal olarak kalori yakımına da kolaylık sağlıyor.

 1. Kahve dolaşımı hızlandırıyor

Bu sonucu ise Japon araştırmacılar ortaya çıkarmış içilen kahve kılcal damarlarda ki kan akışını %30 oranında artırdığı belirlenmiş. Fiziksel aktivilerde performans açısından olumlu yönde etkilendiğin de not düşülmüş.

 1. Kahve ağrı kesici bir etkiye sahip

Amerika’da yer alan bir üniversitenin araştırma sonuçlarına göre kahvenin oldukça etkili ağrı kesicilerden bile daha etkili olduğu saptanmış.

 1. Kahve dayanıklılığı artırıyor

Yine sporcular üzerinden yapılan araştırmalar kahvenin daha fazla efor sarf edilse bile daha az enerji harcandığını ortaya çıkarmış %11 oranında bir doping etkisi gözlemlenmiş

 1. Kahve kas dokusunu korumaya yardımcı oluyor

Kesiklerde kahve dokunun daha dayanıklı olmasına yardımcı oluyor.

 1. Kahve zekayı geliştiriyor

Kahve beyin fonksiyonunun çeşitli açılardan gelişmesini sağlıyor bu bilgi birçok araştırmacı tarafından da doğrulanmaktadır.

 1. Kahve hafızayı da geliştiriyor

Kahvenin bir diğer artı faydası ise bir diğer önemli beyin fonksiyonu olan hafızayı geliştirdiği yönde. Günde düzenli olarak iki bardak kahve içmek uzun vadeli olarak hafızanın gelişmesine yardımcı oluyor.

 1. Kahve depresyon riskini de azaltıyor

Özellikle kadınlar üzerinden saptanan bu özelliğin günde 2-4 bardak arası kahve içenlerin %20 oranında depresyon eğiliminden uzaklaştığını ortaya çıkarmış.

 1. Kahve bazı kanser türlerini önlüyor

Dünya üzerinden oldukça yaygın olan karaciğer ve kolorektal kanserlerinden kahvenin bu kanser türlerini belirli oranlarda da yok ettiği ortaya çıkmış. Özellikle karaciğer kanserinden %40 oranında ölüm riskini ortadan kaldırmış kolorektal kanser türünde ise %15 gibi bir orana sahip.

 1. Kahve bilindiğinin aksine kalp hastalığına neden değil önleyici bir özelliğe sahip

Kafein tüketiminin yıllarca kan basıncını artırdığı iddaa edildi ancak böyle bir durum yapılan araştırmalara göre bir türlü doğrulanamadı aksine düzenli kahve tüketimi yapanların %20 oranından kalp krizi geçirme olasılıkları az.

 1. Kahve karaciğeri koruyor

Kahvenin karaciğer kanserinde ki yararlı faydasından birkaç madde önce bahsetmiştik ancak kahvenin karaciğer üzerinde ki olumlu faydası sadece kanserden ibaret değil. Kahve karaciğer yağlanması ve diğer karaciğer hastalıklarını önleyici bir etkene sahip. Hatta kaza sonucu karaciğer de meydana gelene hasarlar kısa süre içerisinde günlük 4 bardak kahve tüketimiyle birlikte ortadan kalkabiliyor.

 1. Kahve gut hastalığıyla mücadelede önemli bir özelliğe sahip

Kahvenin kandaki ürik asit miktarının artışına kolaylık sağlar. Erkekler de düzenli kahve tüketimi gut riskini de bu durumdan dolayı %59 oranından azaltıyor.

 1. Kahve içerek Diyabet riskinizi azaltabilirsiniz

Diyabet hastalığı tüm dünyanın önemli bir sorunu hatta 300 milyon kişinin bu hastalıpa yakalandığı biliniyor ve bu rakam düzenli olarak artış gösteriyor. İçilen her bir bardak kahve düşükte olsa diyabet hastalığına yakalanmayı önlüyor. Hatta rutin bir şekilde kahve içerseniz bu hastalığa yakalanma şansınız %67 oranından azalabilir.

 1. Kahve yorgunluk hissini azaltıyor

Genellikle uykusuzluk problemlerinin önüne geçmek için tüketilen kahve ayriyetten daha dinç olmanızı da sağlıyor.

 1. Kahve Alzheimer riskini de azaltıyor

Kahvenin yararlı bilgiler saymakla bitmiyor yine Amerika’da yer alan bir üniversite yaptığı araştırmalar sonucunda kahve tiryakilerinin Alzheimer hastalığına yakalanma şansının %60 oranında azaldığı ortaya çıkarmış.

 1. Bol kahve tüketimi daha uzun yaşamanızı sağlıyor

Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre günlük düzenli tüketilen kahvenin ölüm riskini azalttığı belirlenmiş.

 1. Kahve Antioksidan açısından zengin besinler içeriyor

Kahvenin sadece kafeinden ibaret olmadığı daha fazlasını barındırdığı belirlenmiş. Vucüdumuzun çeşitli besinler ile elde ettiği antioksidan gereksinimini kahve içererekte sağlayabiliyoruz.

 1. Kahve mutluluk sağlıyor

Aslında bu madde daha önce saydığımız tüm maddelerin özeti diyebiliriz kahvenin mutluluk açısından önemli bir içecek olduğu belirlenmiş. Mutlulukta zaten daha dinç olmamızı, hastalıklardan uzak durmamızı ve daha uzun yaşayabilmemizi sağlayan en önemli etkendir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git