Lohusalık Sendromu Nedir?

Lohusalık Sendromu Nedir?
23 Ocak 2015 tarihinde Buse ekledi.


Zaman zaman gazete ve haberlerde yeni doğum yapan kadınların bunalıma girdiklerini, davranışlarının değiştiklerini ya da bebeklerine zarar verdiklerini hatta bazen bebeklerini boğup öldürdüklerini okuyoruz. Bu haberlerin gerçek olduğunu unutmamak gerekiyor. Genellikle istenmeyen ve planlanmamış gebeliklerde görülen lohusalık sendromu, ekonomik ve sosyal düzeyi daha düşük kadınlarda daha sık rastlanıyor ve genellikle depresyonla aynı belirtilerle kendini gösteriyor.

Bir kadın için hayatının en çok değiştiği dönem hiç kuşkusuz hamilelik ve doğum sonrasındaki dönem yani anne olduğu dönemdir. Bazen bu mucize, istenmeyen bir dönemde olunca, istenmeyen gebelikler annelerde depresyona kadar sürüklenebiliyor. Ruh hali karışık kadınlarda daha sık görülen lohusalık sendromu, aslında ciddi oranlarda görülüyor.

Doğum yaptıktan sonraki 1 hafta 10 günlük süreçte kadınların yaklaşık %50 ile %70’i bu sendrom ile karşılaşıyor. Genellikle depresyon gibi görünen bu sendromu, uykusuz geceler, çocuğun hiç durmadan ağlaması, hayatının kısıtlanması gibi faktörler etkiliyor. Ayrıca anne adayı bebeğine bakamayacağını düşünüp endişelendiğinde de bu tip sendromlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu gibi durumlarda psikolojik destek almak oldukça önemli.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git