Migren Hakkında Herşey

Migren Hakkında Herşey
30 Kasım 2015 tarihinde Moderatör ekledi.


foto

MİGREN NEDİR???

Migren baş ağrısı sırasında beyindeki sinir hücrelerinde ve bölgesel kan damarlarında bazı değişiklikler oluşur. Sinir hücrelerinden salınan bazı maddeler kan damarlarının genişlemesine ve damarlardan dışarıya bazı maddelerin kaçmasına yol açar. Tüm bu değişiklikler baş ağrısı oluşumuyla sonuçlanır.

Öncelikle her baş ağrısına migren demek yanlıştır. Kesinlikle bir doktora gidilip kesin teşhisin konulması sağlınız açısında şarttır.  Normal baş ağrısıyla migrenin en önemli farklı baş ağrısına ek olarak görülen ışık ve sese karşı aşırı hassasiyet, mide bulantısı ve kusmadır.

Peki migren kimlerde olur. Migrene kadınların erkeklere göre yakalanma riski daha fazla ama erkelerde de migren olma olasılığı elbette var.

MİGRENİ TETİKLEYEN ETMENLER

Migreni tetikleyen etmenler çok çeşitlidir. Birkaç tanesini saymak gerekirse; stres, depresyon, yorgunluk, artan çalışma saatleri, az su içme, düzensiz beslenme, alkol, gürültülü ortamlar, doğum kontrol hapı gibi örnekler çoğaltılabilir ve migreni tetikleyen etmenler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

MİGREN BELİRTİLERİ

Yazının başında ‘her baş ağrısı migren değildir’ demiştik.Fakat baş ağrısı çok şiddetli, yaşadığınız baş ağrısı günlük hayatınızı çok etkiliyor, baş ağrısı sırasında kusma ve mide bulantısı görülüyor ve ağrı sırasında ışığa ve sese aşırı hassas oluyorsanız doktora başvurmanızda fayda var.

MİGREN TEDAVİSİ

Migren hastalığında günümüz tıbbına ve teknolojisine rağmen tam olarak çözümü bulunamamıştır. Fakat çeşitli ilaçlarla migrenin neden olduğu ağrılar hafifletilebilir.

Eğer migren atağı geldiği sırada evdeysek yatıp dinlenmek migrene iyi gelen şeylerden biridir.

Migren tedavisinde gelişi güzel ilaç kullanmamak gerekir. Her şeyin doktor kontrolünde olması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git