Saadet Işıl Aksoy Kimdir

Saadet Işıl Aksoy Kimdir
7 Mayıs 2015 tarihinde Moderatör ekledi.


Saadet Işıl Aksoy 29 Ağustos 1983 İstanbul doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur.  Birçok ödül almış olan Saadet Işıl Aksoy yurt dışında ismini duyurmuş genç ve başarılı oyunculardan biridir.

Saadet Işıl Aksoy’un oynadığı diziler, Güz yangını, Senden Başka, Esir kalpler ve Balkan düğünü gibi dizilerde rol almıştır.  Son olarak Muhteşem Yüzyıl dizisinde Prenses Victoria rolünde yer almıştır. Saadet Işıl Aksoy dizilerde oynamak yerine daha çok sinema filmlerinde oynamayı tercih eden bir oyuncudur. Oynadığı her filmde başarlı olmuştur ve adından sıklıkla söz ettirmiştir. Saadet Işıl Aksoy’un ilk sinema filmi deneyimi Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği Yumurta filmidir. Bu filmle En iyi kadın oyuncu ödülünü almıştır. 2007 yılında Altın Portakal Film Festivalinde Behlül Dal Genç Yetenek Özel Ödülü’nü kazanmıştır.  Daha sonra 2009 yılında Mert Fırat ile başrolleri paylaştığı Başka Dilde Aşk filmi ile oldukça başarılı olmuştur.

Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da birçok başarılara imza atan Saadet Işıl Aksoy 2008 yılında ABD yapımı A Beautiful Life filminde rol almıştır. 2009 yılında Aşkın yaşı yok adlı filmin Türkiye çekimlerinde kısa bir rol almıştır. Son olarak 2012 yılının en başarılı filmlerinden olan . Saadet Işıl Aksoy’un başarısından fazlasıyla söz ettirdiği  Bosna Savaşı dönemini anlatan Sen Dünya’ya gelmeden  adlı filmde Penelope Cruz ile birlikte oynamıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git