Sarı Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Sarı Dişler Nasıl Beyazlatılır?
10 Şubat 2015 tarihinde Trendkız ekledi.


Sarı dişler bazı kimseler için doğuştan gelen bir problemdir ve kişisel bakım konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesidir. Özellikle sürekli etkileşim içerisinde oluyorsanız diş beyazlığı ve sağlığı oldukça önemlidir. Diş beyazlığını sağlamak için bazı temel kurallar bulunuyor ancak diş beyazlığı için yapılması kadar yapılmaması da önemli olan bazı durumlar vardır, isterseniz ilk olarak diş beyazlığı için yapmamız gereken 10 maddeyi sonrasında ise beyazlık için yapabileceğimiz 6 maddeyi listeleyelim.

sarap

 1. Şaraptan uzak durun

Çoğu uzman şarabın dişleri beyazlattığını iddaa etsene aksine diş beyazlığı için hem kırmızı hem de beyaz şaraptan uzak durmanız gerekmektedir zaten dinimiz gereği şaraba bakış açımız bu duruma kolaylık sağlayabilir.

 1. caybardÇay

Siyah çaylar bitkisel çaylara oranla diş beyazlığını kötü yönde etkiliyor en önemli çözüm fazla tüketmemek.

 1. kahveKahve

Çay kadar olmasa bile kahve tüketimi diş beyazlığını olumsuz yönde etkliyor.

 1. balzamik-sirkeBalzamik Sirke

Ülkemizde pek tercih edilmiyor ancak kullanmak durumunda kalırsanız pek tercih etmeyin dişlere olumsuz yönde etki ediyor.

 1. koriKöri

Genellikle ülkemizde tavuk ile birlikte tüketiliyor ancak körininde diş beyazlığında olumsuz bir etkiye sahip olduğunu unutmayın.

 1. Domates-SosuDomates Sosu

Domates sosuda makarna ile birlikte tüketiliyor ancak bunu da pek tercih etmenizi önermiyoruz çünkü domates sosununda diş beyazlığında olumsuz etkileri var.

 1. ahududuAhududu, Böğürtlen ve Yaban Mersini

Vitamin açısından tabiki tüketmenizi öneriyoruz ancak bu tarz meyveler diş minesine zarar veriyor.

 1. kolaKola ve Diğer gazlı içecekler

Kola başta olmak üzere diğer tüm gazlı içeceklerde diş minesinde aşınmalara neden olabiliyor bu yüzden bol tüketmemeye özen gösterin.

 1. soya-sosuSoya Sosu

Böyle harika gıda maddelerinin neden bu tarz zararları var diyebilirsiniz evet ama yapacak bir şey yok sadece sık tüketmemeye özen göstermek gerekir.

 1. pancarPancar

Mineral ve vitamin bakımından oldukça bol olan pancarların dişlere kalıcı bir zararı yok sadece anlık lekeler oluşturuyor ancak fırçalama sonrasında ise bu durum ortadan kalkıyor.

 

Diş beyazlığı için evde yapabileceğiniz 6  öneri

 1. dis-fircalamaDişlerinizi doğru fırçalayın

Diş fırçalamada bilinen en kötü şey dişlerin sağa-sola fırçalanmasıdır bu yanlış bir bilgidir dişlerinizi fırçalayarak lekelerden arındırmak istiyorsanız dişlerinizi aşağı-yukarı yönlü hareketlerle fırçalayın.

 1. disDilinizle dişinize düzenli temas edin

Sürekli olarak dişimizi fırçalayamayız zaten çok fazla diş fırçalamakta pek uygun bir işlem değildir o yüzden ara sıra dilimizde dişimizde kalan kalıntıları temizleyebiliriz.

 1. elma sirkesiElma Sirkesi

Elmanın diş beyazlığı konusunda ki uzmanlığı bilinir zaten birçok diş macunuda elmadan yapılmaktadır. Elma sirkesi ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz ancak bu işlemi çok sık yapmayın elma sirkesinin de diş minesine zarar verme olasılığı bulunuyor.

 1. kerevizKereviz ve Karnıbahar tüketin

Yapıları ve rengi gereği her iki sebzede diş beyazlığından önemli etkiye sahiptir ayrıca yeşil elmada tüketebilirsiniz.

 1. mandalinaNarenciye yedikten sonra su için

Portakal ya da mandalina yedikten sonra mutlaka bir bardak su içmeye özen gösterin bu şekilde meyveler asidik türde olduğu için dişlerinize olan zararı önleyebilirsiniz.

 1. dis bakimiDüzenli olarak diş bakımı yaptırın

Sadece diş ağrımız olduğu zaman ağız ve diş sağlığı merkezlerini ziyaret etmeyi tercih ediyoruz ancak düzenli kontroller ve ağız içi bakım diş beyazlığı için yapılması gereken önemli işlevlerden bir tanesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git