Tığ Oyası Modelleri

Tığ Oyası Modelleri
9 Mayıs 2015 tarihinde Moderatör ekledi.


Başörtü kenarları, havlu kenarları, patik, yelek örgüleri, tığ ile yapılan el işlerindendir. En çok kullanılan tığ işi oyalardır. Başörtü kenarları birçok kişinin bildiği, bilmese de kolaylıkla öğrendiği el sanatıdır. Tığ oyası modelleri birçok şekilde yapılmaktadır. Ev hanımlarının ürettikçe ürettiği çok fazla model vardır. Maharetli bayanların günden güne geliştirdiği Tığ oyaları, çeyizlerin olmazsa olmaz parçalarıdır. Yazma kenarlarına yapıldığı gibi havlu kenarı Tığ oyası modelleri de oldukça fazla bulunmaktadır.

Tığ oyası modelleri, ev hanımlarının ve çeyiz hazırlayan genç kızların en çok uğraştığı modellerdir. Bir genç kızın çeyizinde en fazla bulunan el işi tığ işi ile yapılan yazmalardır. Birçok Tığ oyası modeli vardır. Bocuklu, çiçekli, pullu, halkalı, çiçekli olmak üzere birçok şekilde ve modelde yapılmaktadır. İnternette birçok sitede videolu anlatım bulabileceğiniz gibi resimli anlatımları da bulmanız mümkündür.  Tığ işi oyaların yapımında biraz fikriniz var ise bazı örneklere bakarak kolaylıkla model çıkarabilirsiniz.

Tığ oyası modelleri, her zevkte ve şekilde birçok yerde kolaylıkla bulunabilir. Özellikle ip, başörtü satılan tuhafiyeler başta olmak üzere çoğu yerde el işi Tığ oyası modelleri ve tığ oyalı ile yapılmış başörtüler vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git