Yağlanmayı önleme

Yağlanmayı önleme
17 Mayıs 2014 tarihinde Trendkız ekledi.


Fazla kiloların alınmasındaki en büyük etken vücudumuzun aldığı besinlerin bir süre sonra yağlanmaya neden olması olmaktadır. Kilo almanın, şişmanlamanın en büyük etkeni yağlanma olmaktadır. Yağlanmayı önlemek için yediğimiz besinlerin fazla yağlı olmamasına, metabolizmamızın yediğimiz besinleri tam anlamı ile sindirmesi yağlanmayı önlemedeki en büyük etken olmaktadır. Vücut yapısına göre yağlanmaların hangi bölgelerde oluştuğunun tespit edilmesi ilk kural olmaktadır. Bölgesel yağlanmalar bayanların ve erkeklerin en büyük sorunlarından olmaktadır. Bölgesel yağlanmaları önlemek için yağlanan bölgelere özel besinler tüketilmeli ve egzersiz hareketleri yapılması gerekmektedir. Yağlanmayı önlemenin ilk kuralı 35–40 dakika tempolu yürüyüşler yapmak, hem yağlanmayı önlemekte, hem de daha rahat kilo vermek mümkün olmaktadır. Yağlanmayı önlemek için:

  • Et, protein, vitamin ve karbonhidratların alınması, düzenli beslenme sağlıklı kilo alımına ve fazla kilo almamayı sağlamaktadır.
  • Az yağlı süt ve yoğurt, kilo kaybına neden olmakta, vücutta yağların oluşmasını önlemektedir. Yediğiniz süt ürünleri hızlı kilo verilmesini sağlamaktadır.
  • Diyet sırasında tüketilen yeşil çay içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücutta oluşan yağların hızla yakılmasını sağlamaktadır.
  • C vitaminli meyveler, metabolizmanın hızlı çalışmasına neden olarak yağlanmayı engellemektedir.
  • Acı biber yağların yakılmasını hızlandırdığı için, vücutta oluşan yağların önlenmesinde en önemli besin öğesi olmaktadır.
  • Yağlanmayı önlemek daha fit bir görünümde olmak için çok fazla yağlı ve şekerli besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git