Yetersiz Uykunun 5 Ciddi Zararı

Yetersiz Uykunun 5 Ciddi Zararı
11 Şubat 2015 tarihinde Trendkız ekledi.


Özellikle hafta sonlarında yapılan gece oturmalarının problemi hafta içi ortaya çıkıyor. Bir türlü kurulamayan uyku düzeni günlerce hatta haftalarca bizi uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya bırakıyor. Uzmanlar günlük minimum 7.5 saat uyumamız konusunda uyarıyor daha az uyku vücudumuzda ciddi sorunlara yol açabiliyor işte en önemli sorunlara bir bakalım.

  1. Bağışıklık sisteminize zarar veriyor

Teksak Üniversitesi Tıp Fakültesi düzensiz uyku kalıplarının sonucunu incelerek yaptığı araştırma ve analizler sonucunda bağışıklık sistemi için hiçte iyi olmadığını ortaya çıkarmış. Bu durumun kronik bir hale gelmesinden sonra ise olayın kanser ve diğer sıkıntılı hastalıklarla devam edebileceğini de saptamış.

  1. Beyin hücrelerine zarar veriyor

Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan testler ile özellikle kafein kullanarak uykunun önüne geçen kişilerde ciddi sorunlar ortaya çıkabildiğini gözlemlenmiş. En temel olarak uykusuzluk öğrendiklerimizin bir anda uçmasına sebep olabiliyor bilgi depolaması sonrası uyunur ise bilgi pekiştirilebiliyor.

  1. Kilo verdirebilir

Kilo vermek kimine göre zor bir durumdur ancak uyku problemi yaşayan kişiler için bu durumun hiçte zor olmadığı belirlenmiş. Sağlıksız bir şekilde kilo verildiği için ise önemli bir sağlık problemi olarak görülüyor.

  1. Kırışıklıklara neden oluyor

Uykusuzluğun ciltte bazı hasarlara neden olduğu da gözlemlenmiş hatta kadınların önemli bir problemi olan kırışıklıklar uykusuzluk sonrasından bolca görülebiliyor.

  1. Strese neden oluyor

Uykusuzluğun bir diğer zararı ise stres bu da başarısızlığı ve huzursuzluk durumunu doğrudan etkiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git