Zeytinyağlı Pırasa Yemeği

Zeytinyağlı Pırasa Yemeği
6 Ekim 2014 tarihinde Trendkız ekledi.


ZEYTİNYAĞLI PIRASA YEMEĞİNİN YAPILIŞI

Kış aylarının vazgeçilmez yemeği arasında yerini alan pırasa, sağlığa oldukça fayda sağladığı sık tüketilmesi gereken  sebzeler arasında yerini almıştır. Pek çok rahatsızlıklara iyi gelerek sağlıklı bir yaşamı sunan pırasa,  yemeği de bir o kadar lezzetlidir. Zeytinyağlı pırasa yemeğinin sizlere malzeme ve yapılışlarını sırasıyla adımlar halinde anlatarak zeytinyağlı pırasanızı evlerinizde rahatlıkla yapabilmenizi kolaylaştıracağım.

Zeytinyağlı pırasa yemeği için gerekli malzemeler,

Yaklaşık dört ya da beş adet pırasa,

Yarım çay bardağı pirinç,

Bir adet havuç ( Pırasaya yakıştığı için dâhil ettim isterseniz koymayabilirsiniz),

Bir adet soğan,

Bir veya iki adet domates,

Yarım limonun suyu,

Bir çay kaşığı kadar şeker ve bir miktar tuz,

Bir kaşık salça,

Yapılışı;

Öncellikle pırasalarınızı iyi bir şekilde temizledikten sonra doğrama işlemine geçiş yapınız. Pırasaları küçük halde doğrayarak bir suyun içerisinde hazır olarak bekletiniz. Halkalar halinde soğanları doğrayarak bir miktar zeytinyağını ilave edip tencerede soğanları pembeleşinceye kadar soteleyiniz. Daha sonra tencerede sotelenmek halde olan soğanların içerisine doğradığınız domates ve havuçları ilave ederek karıştırınız.

Pırasayı ve bir miktar salçayı da ilave ederek tencerenin yarısını geçmeyecek şekilde su doldurmalısınız. Tuzu ve şekeri attıktan sonra yemeğinizi pişmeye bırakın. Yemeğiniz pişmeye başladığı sıralarda yarım çay bardağı pirinci ilave ederek pirinçlerin de pişmesini sağlayın. Yarım limon suyunu yemeğinize dâhil ederek yemeğinizi güzel bir şekilde servis tabağına koyarak ikram edin. Afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git